2004 Concours Results


F. Scot Seegers Classic Motorcycle Award

John Smagach, 1928 Douglas

Motorcycle of Most Technical Interest

Darrel Ricketts, 1974 Norton Commando 850

British & European Classes

British & European Veteran (pre-1952)

1st: Sam Jackson, 1947 BSA A7
2nd: John Mehn, 1948 Matchless G80
3rd: Derek Ogden, 1928 Douglas DT5

British & European Vintage (1952-1962)

1st: Mike Bader, 1962 Norton 88 DeLuxe
2nd: Fred Cecil, 1953 Vincent Rapide
3rd: Terry Matthews, 1955 Triumph TRW

British & European Classic (post 1962)

1st: JL Miller, 1966 Triumph T90
2nd: Karan Bailey, 1967 Velocette Thruxton
3rd: Charlie Cracco, 1954 BSA Goldstar

British & European Single Cylinder

1st: Kerry Kubena, 1967 Triumph Mountain Cub
2nd: Chuck Gershwin, 1952 Matchless G80CS
3rd: Joe Lewczak, 1928 Ariel

German Vintage (up to 1969)

1st: Bob & Joanne Myers, 1963 BMW R69S
2nd: June Santos, 1968 BMW R50
3rd: John Siegel, 1969 BMW R69S

German Classic (1970–1983)

1st: Patrick Finley, 1977 BMW R100S
2nd: David Good, 1981 BMW R100CS
3rd: Rizzo, 1981 BMW R100CS

Norton Commandos

1st: Mac Seavey, 1968 Fastback
2nd: James Holt, 1973 Commando
3rd: John Ritter, 1975 Interstate

Other European

1st: Isturm Harsanyl, 1970 Pannonia
2nd: Piers & Julie K.L., 1950 Moto Confort
3rd: Warren Kleis, 1963 Jawa w/skis
4th: Mike Pelton, 1948 Corgi Welbike

Triumph Twins (‘63-up, pre oil-in-frame)

1st: Gary Savage, 1969 T120R
2nd: BD Howard, 1969 TR6C
3rd: Glen Eagle, 1969 T120R

Triumph Twins (oil-in-frame models 1971–1983)

1st: Kevin Calhoon, Bonneville Royal Wedding
2nd: Jeff Hawkins, Bonneville
3rd: Ray Smith, Bonneville Special

BSA & Triumph Triples

1st: Robert Ulrich, Triumph T150
2nd: Doug Surges, Triumph T160
3rd: Rick Race, Triumph T150

BSA Twins (Post 1962)

1st: John Lovat, 1966 Spitfire
2nd: Bill Nevosky, 1970 Lightning
3rd: Bill Ivans, 1968 Firebird Scrambler

British & European Specials

1st: Joe Hottenstein, 1968 Trinelli
2nd: Howard Preston, 1971 BSA
3rd: Darryl Wagner, 1968 Triumph

British & European Custom

1st: Barry Duncan, Triumph
2nd: Barry Duncan, Triumph
3rd: Phil Farkenklous, BSA

British & European Competition Road

1st: Bill Bailey, 1959 Norton Manx roadracer
2nd: Damon Fever, 1957 BSA Goldstar
3rd: Bill Billet, 1949 Triumph GP
(Rod Coates 1950 Daytona Winner)

British & European Competition Off-Road

1st: Brian Eckhart, 1968 Triumph Flat-tracker
2nd: John Siegal, 1973 Husky
3rd: Mike Boros, 1968 BSA Hornet

Italian

1st: Larry Paddock, Ducati 750S
2nd: John Esposito, Moto Guzzi LeMans
3rd: Steven Scott, Moto Morini 500

Support Classes

Enfield Bullet Owners Club Award

Alan Buck, 2002 Enfield Combo

Hinckley Triumph Award

Bill Parks, Bonneville